Електронні товарно-транспортні накладні в Україні
Життя сучасних перевізників значно обтяжується бюрократичними обмеженнями. Використання паперових носіїв зокрема товарно-транспортних накладних уповільнює процес перевезення та обробки вантажу. Для оптимізації цих процесів було ухвалено рішення запровадити систему електронних накладних на території України.
Впровадження е-ТТН
Починаючи з липня 2020 року Мінінфраструктури почало впроваджувати експериментальний проект з використання електронного документообігу товарно-транспортних накладних. Згодом, 03 червня 2021 року було прийнято закон No 1534-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю». Це дало змогу організувати єдину систему для використання і обігу електронних транспортних накладних починаючи з серпня 2022 року.
Можливість реалізувати цей проєкт з'явилася завдяки підтримці USAID/UK aid проєкт “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS”.
Застосування е-ТТН
За Законом України «Про автомобільний транспорт», електронна товарно-транспортна накладна є єдиним документом для всіх учасників процесу транспортування. Вона використовується для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх транспортування, розрахунків за надання послуг з перевезення вантажу, контролю виконання робіт. Ця накладна оформляється в обов'язковому порядку, та повинна містити підписи усіх учасників даного перевезення, а саме відправника, перевізника і одержувача вантажу.
Обов'язкове використання накладних у електронному варіанті стосується виключно вантажоперевезень і такі супровідні документи повинні бути оформлені в електронному вигляді. Проте є ряд виключень для певного виду перевезень. Використання е-ТТН не обов'язкова, якщо:
суб'єкт господарювання здійснює перевезення вантажу в межах своїх виробничих потужностей;
доставка вантажу кінцевому споживачу, при умові що доставка вантажу включена у вартість товару;
фізична особа перевозить вантажі для власних господарчих потреб, при цьому вантаж якісно і кількісно характеризується як той що використовується для побутово-господарчих потреб.
Контроль е-ТТН
На цей час ситуація з контролем електронних накладних недосконала, тому водієві варто мати при собі варіант накладної на паперовому носії. Причина тому відсутність усього необхідного технічного забезпечення для перевірки працівниками поліції чи служби з безпеки на транспорті безпосередньо на дорозі. Проте найближчим часом цю проблему буде усунуто.
Для створення, контролю та перевірки усі електронні накладні містяться в одній базі даних реєстру Міністерства інфраструктури України і всі учасники процесу мають до них доступ.
Особливості заповнення відомостей про вантаж і транспортний засіб в е-ТТН
В електронній накладній зазначається тільки вага вантажу та кількість місць. Вказувати ширину, довжину і висоту не має потреби.
Е-ТТН формується та заповнюється вантажовідправником.
Вага вантажу, що вказана в електронній накладній має відповідати фактичній вазі вантажу, що транспортується та не перевищувати норми, що прописані у п. 22.5 Правил дорожнього руху.
У накладній детально прописується інформація про транспортний засіб, а саме:
модель і марка вантажівки;
номер державної реєстрації транспортного засобу і причепа чи напівпричепа;
всі габаритні параметри, вага та вантажність автомобіля.
При транспортуванні збірного вантажу, електронну накладну формує та заповнює перевізник, а вантажовідправники передають всю інформацію про свій вантаж відправнику.