Бізнес вантажоперевезень: як вибрати форму власності та систему оподаткування
Український ринок нелегальних вантажоперевезень скорочується з кожним днем, і справа не лише в тому, що держава посилила свій контроль, а й у відношенні самих клієнтів до нелегалів. Ситуацій, де приватний вантажоперевізник сам знаходить клієнта і бере в нього оплату готівкою, уникаючи оподаткування, дедалі менше. Зараз майже кожен водій-власник вантажівки віддає перевагу законному оформленню своєї трудової діяльності. Вирішальним чинником для вибору форми власності та системи оподаткування є розмір податкових виплат.

Форми власності для вантажоперевізників в Україні
Питання про оформлення системи оподаткування та форми власності найбільш актуальне для водія, який тільки купив вантажівку та починає свою кар'єру вантажоперевізника.
Форма власності ніяк не впливає на здійснення вантажоперевезення всіх основних видів товарів та сировини. Вантажоперевезення може здійснюватися як приватними, так і юридичними особами, які оформляють власність на транспортний засіб.
Юридична особа – ЗАТ, АТ, ТОВ чи фізична особа – приватний підприємець може займатися транспортним бізнесом. За українським законодавством вони рівноправні та мають одні й ті самі права та обов'язки.
Вантажоперевезення, яке здійснює приватна чи юридична особа, може відбуватися за письмовим чи усним договором, оскільки основний документ для транспортування вантажу – це товарно-транспортна накладна. У ТТН приватний вантажоперевізник вказуватиме свої дані у рядку ”автомобільний перевізник” та у графі “водій”. Але багато клієнтів вважають за краще укладати письмовий договір, з метою забезпечення гарантій безпеки перевезення вантажу.
Транспортна компанія, оформлена як юридична особа, має переваги та спрощений порядок при отриманні ліцензії на перевезення спеціалізованих вантажів. Так, як перевезення небезпечних чи спеціальних вантажів має здійснюватись під керівництвом людини з певною освітою.
Особливості оформлення та сплати податків юридичною особою
За українським законодавством, заснувати ТОВ може одна чи кілька осіб, але не більше ста. Оформлення юридичної особи не є складним, для цього необхідно створити статут та сформувати статутний капітал. Наприклад, водій, який володіє вантажівкою, може об'єднатися ще з одним або кількома водіями та створити транспортну компанію. Внести частку до статутного капіталу можна не лише грошима, а й нерухомим чи іншим майном, що перебуває у приватній власності засновника. Щоб уникнути якихось складнощів, краще проконсультуватися у юриста.
Як правило, труднощі виникають із веденням документації та податковими виплатами. Оскільки зміни до законодавства та українського податкового кодексу вносять досить часто, то краще найняти досвідченого бухгалтера, який стежить за змінами та допоможе вам уникнути зайвих проблем з оподаткуванням.
Спрощена система оподаткування для фізичних осіб
Якщо водій володіє вантажівкою і вважає за краще працювати на ній самостійно, то для нього підійде оформлення приватного підприємця та спрощений податковий збір. Для такої форми власності достатньо вести книгу доходів та витрат (якщо передбачено ПДВ) та сплачувати податковий збір щорічно. Вантажоперевізник зі спрощеною системою оподаткування по 3 групі, сплачувати податковий збір потрібно щокварталу.
Група для оподаткування визначається залежно від річного обороту коштів:
Перша – до 300 000 грн на рік (вона не підходить для транспортного бізнесу).
Друга – до 1 500 000 грн на рік.
Третя – до 5 000 000 грн на рік.
Вантажоперевізникам для оформлення за спрощеною системою оподаткування найкраще вибирати групу 2 або 3, оскільки це дозволить здійснювати від 15 вантажних перевезень на місяць на суму приблизно 8000 грн.

На відміну від великих транспортних компаній приватному вантажоперевізнику не потрібно наймати бухгалтера для ведення податкової звітності, це можна робити самостійно за спрощеною системою.
Практичні поради
Більшість підприємців, що здійснюють перевезення вантажів, обирають спрощену форму оподаткування. Це зручно і просто, але має низку інших недоліків.
Перше, з чим стикаються приватні перевізники, це підвищений інтерес з боку транспортної поліції. Адже до найманого водія завжди менше претензій, оскільки велика транспортна компанія завжди стежить за ретельністю заповнення транспортної документації.
Друга проблема – це пошук замовників. Великі замовники, як правило, вважають за краще мати справу з перевіреними транспортними компаніями. Наразі приватний підприємець може співпрацювати з транспортними компаніями, які мають великі логістичні центри та допоможуть знайти клієнтів на перевезення вантажів у будь-якому регіоні.